web Autonomne.cz

odkaz na homepage

Technická univerzita Mnichov ovládla závod autonomních formulí v Abu Dhabi

V sobotu 27. dubna se na okruhu Yas Marina odehrál historický moment v závodním světě. Liga autonomních závodů v Abu Dhabi (A2RL) představila nejen nový typ závodů, ale také revoluční spojení technologií umělé inteligence a závodního sportu. Osm týmů, mezi kterými byl i tým Technické univerzity v Mnichově (TUM) z Německa, se utkalo o vítězství během dvoudenního závodního festivalu plného výzev a adrenalinu. Všechny použité závodní vozy byly model Super Formule, které je nejrychlejší závodní auto určené pro Formuli 1. Nešlo však zde však primárně o lidské dovednosti řízení, ale spíše o souboj kódovacích a inženýrských schopností, kde vítěz získal 2,25 milionů dolarů.  Technická univerzita v Mnichově si vítězství na okruhu Yas Marina připsala v posledním kole, když předjela italský tým UNIMORE, který zpomalil a zastavil na trati. Mistrovskou trofej týmu TMU předali zástupci Rady pro výzkum pokročilých technologií (ARTC) a SAE.

Největším lákadlem byl závod „AI vs Human“, kde autonomní vůz provozovaný Technologickým inovačním institutem (TII) soutěžil s bývalým pilotem Formule 1, Daniilem Kvjatem. I když Kvjat nakonec zvítězil a to o 10,38 sekundy, 45minutový závod ukázal, jak blízko si autonomní závodní auto vede proti lidskému řidiči. Mnozí přítomní vnímali, že tato událost není jen závodem, ale transformační moment, kde se technologie, představivost a ambice spojují pro vytvoření budoucnosti, kde se nemožné stane dosažitelným.

Kromě samotného závodění byla součástí události i A2RL STEM Challenge pro středoškolské a vysokoškolské studenty ve věku 14 až 21 let. Závodu se účastnili zástupci celkem 18 místních škol s jednou mezinárodní účastí z Michiganu. Tato závodní výzva zkoumala studentské znalosti, dovednosti a návrhy pro inovace v autonomním řízení. Celý závod byl demonstrován na zmenšeném autonomním modelu v měřítku 1:8. Vítězem se stala Heriot Watt University. Celá akce nebyla jen o závodech, ale i o propojení technologie, inovace a zábavy. A2RL přinesla do světa závodů novou dimenzi a ukázala, jak technologie umělé inteligence může transformovat budoucnost závodního sportu.